تبلیغات
زکات علم خرسی - 4. عکاسی

4. عکاسی

پنجشنبه 30 خرداد 1392 08:57 ق.ظنویسنده : خرس قهوه ای

 
خوب...تو زکات علم (1) و (2) و (3) درباره ی دیافراگم و شاتر و ایزو گفتم. درسته؟ یادمه تو آخرین پست قول دادم دفه بعد که اومدم یکم درباره ی منو های دوربین دیجیتال بگم. البته بحثش خیلی مفصله و کلا هم دوربین با دوربین خیلی خیلی فرق می کنه. و نکته ی دیگه اینکه من همیشه با کنون کار کرده م و کلا یه جورایی کنون بازم! پس خیلی سر از منو های نیکون یا سونی یا چیزای دیگه در نمیارم. اما خیلی چیزا بین این دوربین ها مشترکه. فقط ممکنه جاشون توی دوربین فرق بکنه. تو بعضی از دوربین ها ممکنه خیلی از عملکردها برای خودشون یه دکمه روی بدنه ی دوربین داشته باشن. تو بعضی های دیگه شون همه چیز توی منو هاشون خلاصه شده. دیگه اینکه بگردین و پیداش کنین کار خودتون. من فقط می تونم براتون بگم هر شکلکی چی کار می تونه براتون بکنه.

برای مثال من از دو تا دوربین کنون اسم می برم . یکی شون جی 12 هستش که تقریبا در زمره ی کامپکت هاست. یکی هم دوربین خودم که 500 دی هستش و اس ال آر ه.
این دو تا عکس رو ببینین:
(برای دیدن عکس بزرگتر کلیلک کنید.)
 (برای دیدن عکس بزرگتر کلیک کنید.)
از بالا که بهشون نگاه می کنیم آیکون های مختلفی روی اون گردالی بالاشون می بینیم درسته؟ حالا بسته به نوع دوربینتون یه سری از اینا رو دارین یه سری رو ندارین. من چندتا مهم هاشو می گم:
M, AV,TV رو که قبلا براتون گفته م. M حالت منوآل یا دستی هستنش. AV تقدم دیافراگمه. TV هم تقدم سرعته. قبلا درباره اینا مفصل حرف زدیم.
: خیلی شبیه به اوتو هستش. اما یکم دست آدم توش بازتره و یه چیزایی رو می شه توش تغییر داد. تو حالت اوتو شما اصولا به هیچ کدوم از گزینه ها نمی تونین دست بزنین. اما بسته به نوع دوربینتون تو حالت پی می شه ایزو یا وایت بالانس یا فلاش رو تغییر داد.
یه سری شکلک هستن مثل اینایی که رو دوربین من هستن. اون کله هه برای گرفتن عکس های پرتره ست. یه چیزایی رو به صورت پیشفرض داره که باعث می شه عکس بهتر بیوفته.
اون کوهه مال طبیعت و فضای بازه.
گله عکس ماکرو ه. یعنی مثلا بخواین از یه زنبور از نزدیک عکس بندازین. یا کلا هرچیز کوچیک ظریفی که مجبور باشین به خاطرش به موضوع خیلی نزدیک بشین.
اون آدمه که می دوه برای سوژه های متحرکه. مثلا توی یه باشگاه هستین و از بازیکن ها م یخواین عکس بندازین. یا بچه تون که هی داره وول می زنه! یا یه ماشینی که در حرکته.
اون آدمه که پشتش ستاره ست مال عکاسی پرتره تو شبه.
اون دوربینه م که تابلوه. برای مود فیلمبرداری هستش توی دوربین هایی که هم عکاسی ان هم فیلمبرداری.

حالا اینا رو گفتم، اینم بگم که این حالت های پیشفرض فقط حالت های کمکی ان. اگه بخواین به اینا تکیه کنین هیچوقت یه عکاس موفق نمی شین. چون این حالت ها هم محدودیت های خودشون رو دارن.


اینم که می بینین غربیلک جی 12 ست. می بینین که یه چیزاییش مشترکه و یه چیزاییش شکلک هاش فرق می کنن. 
اون عددهایی که اون زیرن چی ان؟؟ اگه گفتین؟؟. . . عدد های ایزو هستن دیگه! 100، 200، 400، 800، 1600، و 3200. می بینین که ضرب در 2 می شن همه شون و یه پله می رن بالاتر. یه حالت اوتو هم دارن برا کسایی که حال ندارن فکر کنن و محاسبه کن ببینن الان برای این نور چه ایزویی خوبه!!
توی 500 دی دکمه ی ایزو یه چیزیه این شکلی : 

: این خیلی دکمه ی به درد بخوریه. توضیح دادنش خیلی سخته و فقط در عمل باید ببینین چیکار می کنه. خلاصه شو بگم اینه که مثلا شما توی یه فضایی نورسنجی می کنین (یعنی شاترتون رو تا نصفه فشار می دین و دوربین بهتون می گه چقدر دیاف و شاتر می خواد) و بعد می خواین که همین نورسنجی (اعداد) رو توی یه فضای دیگه به کار ببرین. به جای اینکه این اعداد رو حفظ کنین دکمه ی ستاره رو می زنین و دوربین براتون این اعداد رو حفظ می کنه. البته زمانش خیلی کوتاهه و اگر عکس رو نندازین یا دوربین رو خاموش روشن کنین این اعداد از حافظه ی موقت دوربین می پرن.

: یه همچین چیزی رو پشت خیلی از دوربین های کامپکت می بینین. اون علامت گل رو که گفتم. فلاش هم که مشخصه. می تونین بهش بگین فلاش رو روشن، خاموش یا خودکار بکنه. 
MF رو بعضی ها دارن بعضی ها ندارن. حالت فوکوس دستی هستش. حالت ایده آل اینه که از فوکوس دستی استفاده بشه اما اکثر ما چون حال نداریم خودمون رو سوژه فوکوس کنیم اینو می سپریم به دوربین که به حالت اوتومات اینکارو بکنه. 
اون شکلک پایینیه هم که تایمره. می تونین روی 2 ثانیه، ده ثانیه و حالتی قرار بدین که بعد از تموم شدن ثانیه های مشخص چندتا عکس پشت سر هم بندازه.
اما مهتر از همه شون FUNC.SET هستش که مخفف Function setting ه. این دکمه توی صفحه ی ال سی دی تون یه سری تنظیمات رو میاره. مثلا ممکنه شما اون حالت های چهره و گل و طبیعت و اینا رو توی فانکشن داشته باشین. یا خیلی تنظیمات دیگه رو که در این مجال اصلا نمی گنجه!!! ممکنه وقتی این دکمه رو می زنین همچین چیزی ببینین:

این اون تنظیماتیه که من می گم. مثلا از بالا اولین آیکون همون مودهای مختلف منوآل و پرتره و طبیعت و ایناست. 
دومی حالت اکسپوژره که خودش دنیاییه واسه خودش. همینقدر بگم که مثلا می خواین یه عکسی رو بندازین و دیاف و شاترتون رو هم دقیقا می دونین چی می خواین. به ایزوتون هم نمی خواین دست بزنین چون عکس دون دون می شه. اما نور محیطتون کمه. خوب...می تونین این گزینه رو تا +2 یا -2 تغییر بدین . اینجوری تا حد قابل توجهی نور رو کم یا زیاد کردین بدون اینکه به دیاف یا شاتر دست بزنین.
سومین گزینه وایت بالانسه که خیلی به کار میاد. تا حالا شده به این مشکل بربخورین که مثلا توی یه اتاق با نور مهتابی دارین عکس می ندازین و عکس هاتون آبی می شن؟؟ یا تو یه اتاق دیگه با لامپ معمولی عکس هاتون زرد می شن؟؟ یا تو یه روز ابری عکس ها یخ و سرد می شن؟ خوب وایت بالانس واسه همین موقع هاست. اگه تو عکس نگاه کنین حالت های مختلفش رو می بینین. اینجوری برای هر موقعیته متناسب با خودش می تونین وایت بالانس درست بدین.
چهارمیش که تو کامپکت ها گزینه های خیلی بیشتری داره تا توی اس ال آر ها یه سرگرمیه عالیه! چون گزینه هایی داره که می تونین باهاش رنگ های صحنه رو جا به جا کنین! می تونین بهش بگین مثلا هرچی قرمزه بردار جاش آبی بذار!! یا همه ی عکس رو سیاه سفید بنداز الا سبزهاش! هرجا سبز بود تو رنگش کن! خیلی هم عکساش قشنگ می شن. شاید اگه وقت کردم  یکی دوتا عکسی رو که با دوربین قبلیم اینجوری انداختم گذاشتم :)
بعدیش رو ول کنین خیلی به دردتون نمی خوره.
شیشمیش هم که کیفیت عکس رو تنظیم می کنه.
هفتمی هم سایز عکس رو.

خیلی چیزا هست تو دل این دوربین ها که واقعا گفتنشون از عهده ی من یکی خارجه. باید با دوربین هاتون ور برین حسابی تا همه چیشو یاد بگیرین. یه دفترچه فارسی هم بخرین بخونین که فوق العاده می شه. 
من تا اونجایی که می تونستم گفتم. تموم نشده اما معلوم نیست دیگه کی همت کنم بیام و انقدر روده درازی کنم. شما اگه سوالی براتون پیش اومد ازم بپرسین. با کمال میل جواب می دم :)


برچسب ها: عکاسی ، 500 دی ، جی 12 ، کنون ، دیافراگم ، شاتر ، ایزو ،
آخرین ویرایش: - -

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر